Aktuální téma: Velikonoce

Ako socializovať svoje šteniatko s ľuďmi?

Denné prechádzky sú kľúčom

Vyberte sa s Vašim miláčikom na prechádzku na rušnejšie a verejné miesta, prechádzajte sa okolo, vezmite ho niekam, kde spozná bežné veci, ako napríklad: bicykle, jemne rušnú premávku, prechádzajte sa s ním pomedzi bloky, aby tak pochytil a spoznal čo najviac vnemov. Vezmite psíka medzi ľudí do obchodného centra (ak to dané centrum povoľuje) . Choďte rôznymi cestami a umožnite svojmu kamarátovi spoznať nových priateľov a zažiť širokú škálu pamiatok.

Miešajte to

Vystavte svojho psa širokej škále ľudí, od mužov a žien až po deti, aby sa mohol adaptovať a mal predstavu o ľudoch (ktorí sú oveľa väčší). Myšlienka je taká, že ak sa váš pes stretáva iba s jednou osobou, nemusí byť zvyknutý na kohokoľvek, kto nie je touto osobou, takže je nevyhnutné naplánovať “sociálny kalendár” vášho psa a vyhradiť si čas na stretnutia kým je ešte šteniatkom.

Buďte včasní

Medzi 3. a 12. týždňom veku je najlepší čas pre socializáciu šteniatka.

Zoznam akým veciam by malo byť šteniatko vystavené už od útleho veku:

Neznámi ľudia
Neznáme oblečenie (kapucne, bundy, slnečné okuliare, čiapky)
Manipulácia s telom (uši, labky, chvost atď.)
Mestské prostredie
Parky, vodné plochy, lesy a pláže
Vozidlá
Rôzne typy podlahových a brúsených povrchov
Bežné objekty v okolí, ako sú ulice, bicykle, kočíky, skateboardy, lavičky
Mačky
Ostatné psy

Po 18 týždňoch (asi štyri mesiace) je oveľa ťažšie socializovať psa – aj keď nie nemožné! Nebojte sa, ak máte staršieho psa, pretože starého psa môžete naučiť novým trikom.

Ako socializovať svoje šteniatko s inými psami?

Zásobte sa pamlskami

Väčšina psov urobí pre pamlsok čokoľvek, takže mať ich vždy pri sebe je užitočné, aby sa Váš pes udržal v čo najlepšom správaní. Čo urobíte, ak Váš pes úspešne “komunikuje” s iným psom? Uhádli ste – obdarujete ho! To podporuje pozitívne sociálne správanie u Vášho psíka. Je dôležité, aby ste šteniatko viedli k socializácií od útleho veku, nechajte ho oňuchať sa s ostatnými psami a v žiadnom prípade ho neberte na ruky, dávate mu na známosť, že sa bojíte s ním. Dôverujte mu a on bude dôverovať Vám, nepísaným pravidlom je, že dospelý jedinec neublíži šteniatku, čiže sa nemusíte obávať pri strete so sučkou alebo psíkom.

“Je to svet vášho zlatého retrievera a my v ňom iba žijeme”

– M.K.