Aktuální téma: Vánoce

Ako zvládnuť cestovanie so psom?

Tipy na cestovanie s Vašim miláčikom

 

Chystáte sa na dovolenku a chcete so sebou zobrať svojho domáceho miláčika? Pre pohodlné cestovanie so psom sa zíde užitočná výbava, ktorá vám  pobyt na neznámom mieste uľahčí. Pozrite sa na tipy, ako prepraviť psa v aute, na aké náležitosti u veterinára nezabudnúť a hlavne – ako si spoločný voľný čas užiť na maximum a bez starostí navyše.

 

Mnohí z nás vnímajú psa ako člena rodiny, preto je prirodzené, že chceme, aby s nami absolvoval dovolenky či výlety. Odlúčenie môžu niektoré psy znášať veľmi ťažko, a to aj napriek tomu, že ste ich dali na „prázdniny“ k rodine alebo do komplet vybaveného psieho hotela. Správy o tom, že odmieta jesť alebo demoluje všetko okolo, nepridajú ani vám na dobrej nálade. Ak sa nechcete obávať toho, ako sa mu darí, vezmite ho so sebou. Dobrá príprava je aj v tomto prípade základ úspechu a spokojnosti dvojnohých aj štvornohých cestovateľov.

 

Ako bezpečne cestovať so psom v aute?

Jedným z prvých krokov je zvážiť kondíciu a veľkosť psa. Temperamentný menší psík, ktorý nepozná žiadnu prekážku, môže spôsobiť problémy aj skúsenému vodičovi. Na druhej strane, starší chorý pes so sklonami k nervozite nemusí dlhšiu cestu autom zvládnuť ani napriek všetkým opatreniam. Hoci nie je presne predpísané ako psa v aute prepravovať, v Zákone o cestnej premávke sa hovorí nasledovné :„Pri preprave živých zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča a prepravovaných osôb, bezpečnosť prepravovaných zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky.“

Môžeme si to interpretovať aj ako – pes nebehá voľne vo vnútornom priestore auta, nie je v bezprostrednom kontakte s vodičom auta, nevykláňa za jazdy hlavu z okna von a pri prudkej zákrute alebo brzdení mu nehrozí nebezpečenstvo. Ak sa chcete vyhnúť pokute a znížiť riziko na minimum, máte niekoľko zaujímavých možností, ako psíka udržať bezpečne na mieste.

 

 

Pre menšie rasy je praktické použiť prepravku pre psa, kde mu vložíte obľúbenú deku a hračku. Pre väčšie psy sú k dispozícii špeciálne pásy a postroje, ktoré ich udržia vo vymedzenom priestore – napríklad na zadnom sedadle alebo, ak máte väčšie kombi/SUV, tak aj v batožinovom priestore auta.

 

Ako sa na cestovanie so psíkom pripraviť?

 

  • Pred prvou dlhšou cestou privyknite psa na hlavné pomôcky. Urobte si autom malé výjazdy po okolí a sledujte, ako sa mu prepravka, klietka alebo postroj pozdáva.
  • Pred jazdou psíka dlho vyvenčite, aby sa unavil a menej si všímal všetky nové podnety. Najlepšie poznáte jeho temperament a viete, kedy bude vďačný za pokojné mäkké miesto.
  • Do auta nezabudnite zobrať jeho obľúbenú deku a hračku. Zároveň ochránite čalúnenie auta pred zvedavými zúbkami a na mieste dovolenky.

 

 

  • Počas jazdy si naplánujte niekoľko prestávok na vyvenčenie, ideálne každé 2 až 3 hodiny. Psovi pravidelne ponúkajte vodu. Za vhodné krmivo sa považujú suché granuly a maškrty, ktoré sa však snažte podávať v menšom množstve, aby vás neprekvapila „voňavá“ nehoda.
  • Vždy pred prestávkovým venčením pripnite psa na vôdzku, ešte skôr, ako otvoríte dvere auta. Nevypúšťajte ho z auta navoľno, hoci veríte, že ide o pokojného psa, ktorý poslúcha na slovo. Akýkoľvek neznámy podnet a pach môže byť pre neho veľkým lákadlom a v priebehu pár sekúnd je stratený v hlbokom lese.
  • Nenechávajte psa osamote v uzavretom aute. V letnom období sa môže teplota vo vyhriatej kabíne auta rýchlo vyšplhať až k 70 °C.

 

Cestujete so psom prvýkrat? Ak máte pochybnosti a nechcete nič zanedbať, navštívte veterinára. Pri cestovaní po Slovensku byl mal mať pes absolvované povinné očkovania (predovšetkým proti besnote), označenie mikročipom a krokom vedľa nebude ani identifikačná známka na obojku s vašimi kontaktnými údajmi.

Niektoré krajiny vyžadujú aj potvrdenie o nedávnom odčervení psa. Taktiež získate cenné rady, ako zabezpečiť psovi počas dlhšej cesty primeraný komfort. Ak je váš pes popudlivý, riešením je podanie upokujúcich prípravkov. Najmä pri pobyte v prírode sa pripravte na útok kliešťov a nezabudnite na skorú aplikáciu antiparazitík vo vhodnej forme.