Návod na kŕmenie šteniatok a oveľa viac
Aj keď je vždy dôležité kŕmiť svojich psov dobre, je obzvlášť dôležité vedieť, koľko kŕmiť šteňa aby mohlo získať najlepší štart do života so správnou výživou.
Rastúce kosti, svaly, mozgové bunky a tkaniva Vášho šteniatka vyžadujú špecifické živiny: Príliš veľa kalórií, nadmerná suplementácia alebo nedostatok živín – to všetko môže byť pre vaše šteňa z dlhodobého hľadiska škodlivé, preto je dôležité vedieť, koľko nakŕmiť šteniatko. A nie, kŕmenie štandardným krmivom pre psov nie je riešením, pretože väčšina z nich tieto potreby nesplní.
Ak ste zistili, že budete majiteľom nového šteniatka (alebo šteniatok – máte šťastie!), pozrite si nášho sprievodcu nižšie, aby ste zistili, koľko šteňa kŕmiť. Pomôže vám pochopiť nutričné potreby vášho šteňaťa v každej fáze jeho mladého života – takže mu môžete pomôcť prosperovať.
Kŕmenie šteniatok od narodenia do 4. týždňa veku
Najlepším krmivom pre šteňa pre prvý mesiac života vášho šteňaťa je materské mlieko, ktoré má najlepšiu rovnováhu živín pre rastúce šteňa. Ak odchováte šteňatá sami bez matky, alebo potrebujete dokrmovať šteňatá z iného dôvodu, najvhodnejšou možnosťou je receptúra špeciálne vyrobená pre šteniatka. (Nenahrádzajte mačacou alebo ľudskou výživou.) Šteniatka by sa mali denne vážiť. Zatiaľ čo šteňa nemusí priberať na váhe prvý deň (zdravá počiatočná hmotnosť je pre každé plemeno iná a môže ju určiť váš veterinárny lekár), potom by malo dôjsť k stabilnému prírastku hmotnosti. Ak šteniatko schudne alebo nepriberie, kontaktujte svojho veterinára.
Ako kŕmiť šteniatka z fľaše
Vždy, keď je to možné, šteňatá by mali dojčiť a vychovávať ich matky. Sú však chvíle, keď je kŕmenie šteniatok z fľaše nevyhnutné (napríklad keď šteňa osirelo). Kŕmenie z fľaše nesprávnym spôsobom, nesprávnym množstvom alebo v nesprávnom rozvrhu, môže viesť k chorobe alebo dokonca k smrti.
– Náhrady mlieka navrhnuté špeciálne pre šteňatá sú najlepšou alternatívou materského mlieka.
– Použite práškovú náhradu mlieka podľa pokynov na etikete alebo použite vopred namiešanú zmes.
– Zahrejte fľašu umiestnením do šálky horúcej vody, kým mlieko nedosiahne telesnú teplotu.
– Pred každým kŕmením otestujte cumlík, aby ste sa uistili, že mlieko kvapká len z otvoru.
– Šteniatka sa najlepšie kŕmia v polohe bruškom na dol. Položte si šteňa do lona alebo na uterák na stôl a vložte mu cumlík do úst. Nakloňte fľašu tak, aby všetok vzduch vo vnútri zostal ďaleko od cumlíka.
– Pokračujte v kŕmení, kým sa sanie šteniatka nezastaví alebo dramaticky nespomalí. Priložte prst na hrdlo šteniatka, aby ste pocítili, či ešte stále prehĺta.
– Novonarodené šteniatka potrebujú jesť každé 2 až 3 hodiny, ale pokiaľ dostanú štyri až päť plnohodnotných jedál v priebehu dňa, nočné kŕmenie vo všeobecnosti nie je potrebné.
– Plán kŕmenia šteniatka vo veku 2 až 4 týždňov by mal pozostávať z kŕmenia každých 6 až 8 hodín.
Zvyčajne nie je potrebné presne určiť, koľko šteniatka zjedia, pokiaľ denne priberajú na váhe a nie sú hladné (napríklad “nekňučia”) až tesne pred ďalším kŕmením.
Komerčne dostupné náhrady mlieka poskytujú tabuľky kŕmenia šteniat alebo pokyny pre to, čo môže typické šteňa zjesť v priebehu dňa – napríklad 2 čajové lyžičky na 113g telesnej hmotnosti. Dôsledne ich dodržiavajte, pretože u šteniatok, ktoré pijú príliš veľa pri jednom kŕmení, sa môže vyvinúť hnačka; a ak máte nejaké otázky alebo obavy, porozprávajte sa so svojím veterinárom.
Ako odstaviť šteniatko od mlieka
Čo sa týka 5-týždňového rozvrhu kŕmenia šteniatok, toto je obdobie, kedy väčšina ľudí začne svoje šteniatka odstavovať. (Po 5. – 6. týždni života)
Ako kŕmiť šteniatka, ktoré sa odstavujú? Použite vysokokvalitné vyvážené suché krmivo (granuly).
Je dôležité dbať na kvalitu stravy už od útleho veku. Vzhľadom na vývoj šteniatka je podstatné dodržiavať dennú odporúčanú kŕmnu dávku (na obale krmiva). Zväčša je potrebné rozdeliť šteniatku kŕmny proces na 4 až 5 častí za deň.
(Odporúčanú kŕmnu dávku konzultujte s veterinárom, vzhľadom na plemeno psíka ktoré ste si priniesli domov)
Baf Box ako zástanca kvality Vám odporúča zopár kvalitných a cenovo dostupných krmív následujúcich značiek
- Farmina Pet Foods
- Brit Care
- Josera
- Larra Nature (Slovenský produkt)
- Panakei (Slovenský produkt)
- Eminent
- Eukanuba
- Carni Love
- Taste of the wild
- AcanaSamozrejme je možnosť stravu kombinovať a kŕmiť takzvaným BARF – krmením, no o BARFE si povieme viac v budúcom článku 🙂