Aktuální téma: Velikonoce

10 najchytrejších plemien psov

Najchytrejšie plemená na svete? Presvedčte sa v našom blogu

Pokiaľ ide o pracovnú inteligenciu (t. J. Plnenie príkazov), niektoré plemená psov vyčnievajú zo svorky. Po prieskume takmer 200 odborníkov za poslušnosť psov, psychológ Stanley Coren vo svojej knihe Inteligencia psov označil tieto plemená za najinteligentnejšie zo skupiny. Kniha bola vydaná v roku 1994 a aktualizovaná v roku 2006 a zostáva medzníkom v literatúre na túto tému.

A ak vás zaujíma, odpovedali sme na niektoré často kladené otázky o IQ psov, ktoré vám môžu vyraziť dych. Zamysleli ste sa niekedy napríklad nad tým, či sú veľké plemená psov múdrejšie ako malé plemená psov? Alebo ako vôbec určíte IQ psa? To všetko je dôležité vedieť, pokiaľ ide o hodnotenie najinteligentnejších psov. A pamätajte: múdrosť nie je všetko. Tiež sme zaradili najlepších rodinných psov, najlepších bytových psov a najzdravších psov. Všetko závisí od toho, ktoré plemeno najlepšie vyhovuje vašej rodine a vašim potrebám.

Čo robí psa múdrym ?

Stanley Coren hodnotil úroveň inteligencie plemien na základe inštinktov, poslušnosti a schopnosti prispôsobiť sa. Špecialistka na správanie domácich zvierat Sarah Hodgsonová však tvrdí, že je to všetko relatívne. „Niektoré sú sociálne a emocionálne závislé na ľuďoch, takže sa dajú ľahšie trénovať a sú oveľa vnímavejšie k našej vízii toho, čo by mali robiť,“ hovorí. „Majú však málo intuitívnych schopností.“


Majú psy IQ?

Nie tak úplne. Ako vysvetlil Hodgson, „IQ“ skutočne závisí od kvality, ktorú pozorujete. V Corenovej knihe môžete nechať svojho psa urobiť test IQ, ktorý vytvoril na základe svojich analýz. Napríklad, ak sa váš pes dokáže naučiť nový povel za menej ako päť opakovaní, môžete ho považovať za Einsteina šteniatok 🙂

Sú väčšie psy múdrejšie ako malé psy?

Pri pohľade na štúdiu zo začiatku tohto roka Coren uviedol: „Údaje boli získané od 1 888 psov a výsledky boli jednoznačné. Existoval jasný trend, ktorý naznačoval, že väčšie psy si dokázali presne zapamätať počas dlhšieho časového obdobia, než boli ich menšie. náprotivky.” Majte však na pamäti, že niektorí spoločníci psov boli chovaní tak, aby mali určité vlastnosti, napríklad byť pokojní a nekonfliktní. Hodgson dodáva, že mnoho malých plemien je chovaných z väčších plemien, a preto majú podobné pudy, inštinkty a áno, múdrosť. Teraz sa porozprávajme o našich “BFF”. Podľa Corena sú to najchytrejšie plemená psov. Chcete do svojej svorky nové šteniatko? Pozrite sa na tieto jedinečné plemená psov.

 

Border kólia

baptist-standaert-mx0DEnfYxic-unsplash(1)

Títo pastieri, valediktori psieho sveta, obsadili prvé miesto v rebríčku inteligencie Stanleyho Corena, čo znamená, že väčšina sa dokáže naučiť nový povel za päť opakovaní a riadiť sa ním najmenej 95% času.

Pudel

fredrik-ohlander-tGBRQw52Thw-unsplash

V Corenovom prieskume si kučeravé zlatíčka odniesli striebornú medailu za pracovnú inteligenciu. Pudel alebo pudlík je psie plemeno pochádzajúce z Francúzska, ktorého korene siahajú do 16. storočia. V systematike FCI sa radí do 9. skupiny a je jedným z najobľúbenejších psích plemien vôbec. Pudly patria k najinteligentnejším psím rasám a pôvodne boli loveckými psami, ktorí nosili zastrelenú zver.

Nemecký ovčiak

sofia-guaico-xqqjZznrar0-unsplash

Nemecký ovčiak šťastne slúži ako policajný pes, vodiaci pes, zdravotný asistenčný pes a terapeutický pes, poslušnosť je u tohto plemena štandardom.

Zlatý retriever

mitchell-luo-f0Y_FDt0xJo-unsplash

Áno správne! V tomto prieskume inteligencie je jeden z najobľúbenejších rodinných miláčikov. Aj keď toto plemeno pochádza z poľovníctva, “Goldens” si tiež raz za čas užije chvíle bláznivého správania. No o jeho inteligencii sa nedá pochybovať.


Doberman

jorge-rosales-Glz3qayP5us-unsplash

Dobermani začali svoju činnosť na konci 19. storočia, keď Nemecký mýtnik Louis Dobermann chcel, aby stredne veľký maznáčik slúžil ako strážny pes i ako spoločník. Preklad: Títo nebojácni ochrancovia si vedia “držať” svoje a pritom byť perfektným spoločníkom pre deti.

Šetlandský ovčiak

krisztian-tabori-DYtPHEvlRyo-unsplash

Tieto rozkošné “fluffballs”, menšie ako kólie, sa držia v skúškach pasenia, agility a poslušnosti. V dôsledku toho Shelties majú tendenciu štekať, prenasledovať a plniť si povinnosti “pastiera”, ale ich láskyplná povaha a láska k maznaniu zmaže všetky nedostatky.

Labrador

shreyas-chaudhari-moheDcDslvw-unsplash

Tieto plemená radi potešia, či už ako vodiace psy, psy na zisťovanie narkotík alebo len každodenné rodinné domáce zvieratá. Európania z nich preto urobili 27 rokov v rade najobľúbenejšie plemeno v krajine.

Papillon

herbert-goetsch-Wpixq0Z1dfo-unsplash

Prvé malé plemeno, ktoré sa dostalo do prvej desiatky najlepších. Podľa amerického Kennel Clubu si 5-kilové divy často odnášajú domov najvyššie ceny v súťažných testoch agility. Ich názov – francúzsky „motýľ“ – naráža na ich vysoké, špicaté uši.


Rottweiler

rebecca-campbell-vAfb91M0Wec-unsplash

Rotvajlery pravdepodobne pochádzali z tuláckych psov v starovekom Ríme, s robustným a spoľahlivým temperamentom. Angažovaný majiteľ rotvajlera sa postará o to, aby svojho parťáka poriadne vycvičil a socializoval, odmenou bude milujúci a verný priateľ v podobe “rotwíka”


Austrálsky dobytkársky pes

daniel-lincoln-_g30Vjnlhkk-unsplash

Austrálsky dobytkársky pes sa nachádza mimo 50 najlepších rebríčkov popularity AKC, ale nenechajte si ujsť toto inteligentné plemeno. Pozorní, zvedaví a príjemní pastieri s vysokou energiou si s prácou najlepšie poradia.

Tak a toto je záver dnešného článku, veríme, že pri výbere nového psíka, Vám tento blog pomôže 🙂